Agronas Sp. Z o.o.

ul. Żeromskiego 83, 62-600 Koło

Które gatunki zbóż są najpopularniejsze w Polsce?

Dodano: 2024-03-15

Zboża odgrywają kluczową rolę w polskim rolnictwie, stanowiąc podstawę wyżywienia ludności oraz źródło surowców dla przemysłu spożywczego. W Polsce uprawia się wiele gatunków zbóż, jednak nie wszystkie cieszą się taką samą popularnością. Poznaj najpopularniejsze gatunki zbóż w Polsce, które zyskały uznanie zarówno wśród rolników, jak i konsumentów.


zdj?cie kategorii

Żyto popularnym zbożem w Polsce

Jako producent nasion zbóż wiemy, że jednym z najczęściej uprawianych na terenie Polski jest żyto. Jego popularność wynika z wysokiej odporności na niskie temperatury oraz zdolności do przystosowania się do różnych warunków glebowych. Żyto jest wykorzystywane głównie do produkcji mąki, która stanowi podstawowy składnik pieczywa żytniego. Ponadto, z żyta produkuje się również alkohole, takie jak wódka czy bimber.

Wartościowa pszenica

Pszenica to kolejny popularny gatunek zbóż uprawianych w Polsce. Ze względu na swoje właściwości odżywcze oraz wszechstronne zastosowanie, pszenica zajmuje czołowe miejsce wśród zbóż konsumpcyjnych. Pszenica jest wykorzystywana do produkcji mąki, która służy do wypieku chleba, bułek, ciast oraz makaronów. Ponadto pszenica jest również podstawowym składnikiem pasz dla zwierząt.

Jęczmień idealny na pasze i nie tylko

Jęczmień to kolejne zboże, które cieszy się dużym uznaniem wśród polskich rolników. Jęczmień jest uprawiany głównie ze względu na swoje właściwości paszowe oraz jako surowiec do produkcji słodu, który jest niezbędny w procesie warzenia piwa. Jęczmień jest również wykorzystywany jako dodatek do żywności dla ludzi – np. w formie kaszy jęczmiennej czy płatków śniadaniowych.

Owies na mąkę i otręby

Owies to kolejne zboże uprawiane na terenie Polski. Ze względu na swoje właściwości odżywcze oraz wysoką zawartość błonnika, owies jest coraz częściej wykorzystywany w diecie ludzi. Owies jest podstawowym składnikiem płatków owsianych oraz musli, a także służy do produkcji mąki owsianej czy otrąb. Jako producent nasion zbóż dostarczamy owies, który jest również wykorzystywany jako pasza dla zwierząt, zwłaszcza koni.

Wszechstronna kukurydza

Kukurydza to kolejne zboże uprawiane na terenie Polski, które zyskuje coraz większą popularność. Kukurydza jest wykorzystywana zarówno jako pasza dla zwierząt, jak i jako surowiec do produkcji przetworów spożywczych, takich jak mąka kukurydziana, kasza czy płatki kukurydziane. Kukurydza jest również wykorzystywana w przemyśle na potrzeby produkcji biopaliw oraz tworzyw sztucznych.

ekipa

Dział handlowy naszej firmy

Piotr Pińkowski
Piotr Pińkowski Spec.ds. import/export
 Dane kontaktowe
Lidia ?urawik
Sebastian Szczesiak przedstawiciel handlowy
 Dane kontaktowe
Michał Gawroński
Dariusz Malinowski Kierownik działu handlowego
 Dane kontaktowe
Micha� Gawro?ski
Michał Gawroński Przedstawiciel handlowy
 Dane kontaktowe
Micha� Gawro?ski
Marta Węcławek mł. specjalista ds. handlowych
 Dane kontaktowe
Micha� Gawro?ski
Bartosz Graczyk Przedstawiciel handlowy
 Dane kontaktowe