Agronas Sp. Z o.o.
ul. Żeromskiego 83, 62-600 Koło
Dodano: 2024-11-04 Poza tradycyjnymi rodzajami owsa rolnicy uprawiają także owies nagoziarnisty, określany zamiennie jako owies nagi, nieoplewiony bądź bezłuskowy. Nazwy te oznaczają, że jego ziarna nie są pokryte błoniastą skorupą. W Polsce zarejestrowano zaledwie kilka odmian owsa bezłuskowego. Zalicza się do nich takie rośliny jak Adorator, MHR Harem, Siwek czy Amant.
Ze względu na brak plewek owies bezłuskowy bywa narażony na wypadanie ziaren w okresie zbiorów oraz pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jednocześnie należy podkreślić, że tego typu odmiany dobrze sobie radzą na różnych typach gleb (w tym na wysoce zakwaszonych). Owies bezłuskowy wykazuje też znaczną odporność na choroby grzybowe i szkodniki, co sprawia, że nie wymaga on skomplikowanych zabiegów chemicznych ani specjalnego nawożenia. Dodatkowo ziarna charakteryzują się lepszym składem oraz większą zawartością cennych składników pokarmowych. Przy odpowiedniej uprawie i pielęgnacji uzyskany plon może być nawet wyższy od odmian owsa oplewionego.
Ziarno pozyskiwane z owsa nieoplewionego charakteryzuje się nie tylko większą ilością białka i tłuszczu, ale też mniejszym udziałem włókna, co przekłada się na poprawę jego strawności. Czyni to z oferowanych przez Agronas odmian takich jak owies bezłuskowy Amant przydatny składnik mieszanek paszowych wykorzystywanych w żywieniu zwierząt gospodarskich, w tym trzody chlewnej i drobiu. Ponadto stanowi on doskonały surowiec do produkcji różnych przetworów spożywczych. Zawdzięcza to wydajnemu procesowi technologicznemu uproszczonemu o wyeliminowanie zabiegu obłuskiwania. Wszystkie te walory sprawiają, że uprawa owsa nagoziarnistego stanowi wartą rozważenia inwestycję.