Agronas Sp. Z o.o.
ul. Żeromskiego 83, 62-600 Koło
Dodano: 2024-11-04 Jedną z najcenniejszych traw użytkowych, którą spotkać można na obrzeżach lasów, na polanach, w rowach i na nasypach, a także na łąkach i pastwiskach jest wiechlina. Pojawia się najczęściej na glebach przepuszczalnych, w których znajduje się dość duża ilość azotu i fosforu, ale tak naprawdę nie ma jakiś ogromnych wymagań co do warunków upraw. Jakie są jej właściwości?
Łąki stanowią dużą część terenów zielonych, podstawę farm i pastwisk, gdzie hodowane są zwierzęta. Sadzone na niej gatunki roślin mogą korzystnie wpływać na wzrost i rozwój trzody. Wiechlina łąkowa jest cennych składnikiem mieszanek traw pastewnych, gdyż razem z innymi nasionami pozwala ona na stworzenie bogatej w cukry, białka i energię paszy. Dzięki temu znajduje zastosowanie u hodowców bydła i producentów mleka. Jest to roślina, która odporna jest na niskie temperatury, uszkodzenia mechaniczne (deptanie) i można ją bez problemu kosić, nie uszkadzając poszczególnych pędów. Inną cenioną cechą jest fakt, iż nie szkodzą jej ani długotrwale susze, ani zalewanie np. podczas intensywnych deszczy.
Kwitnienie rozpoczyna w maju i trwa ono do sierpnia. Szybko wzrasta, ale później wolno się rozwija. Jest rośliną wieloletnią, co jest korzystne i eliminuje problem wielokrotnego siania. Trzeba jednak przygotować się na to, że maksymalne kwitnienie występuje około 5 roku od pierwszego wzrostu.
Ze względu na łatwość uprawy cenią ją ludzie, dlatego można spotkać ją nawet na polach golfowych, boiskach do piłki nożnej czy na terenie lotnisk. Cechą wyróżniającą wiechlinę jest to, że chętnie jest też zjadana przez zwierzęta hodowlane: krowy, konie, świnie, kozy. Ma w sobie wiele cennych składników odżywczych: białko, karoten, celulozę, sole mineralne jak potas, wapń, fosfor i sód. Co więcej, równie chętnie spożywana jest w formie zielonki, jak i wysuszonej, co znacznie zwiększa szansę jej użytkowanie przez hodowcę. Dla bogatego kwitnienia wymaga zrównoważonego nawożenia.