Agronas Sp. Z o.o.
ul. Żeromskiego 83, 62-600 Koło
Dodano: 2024-11-12 Zboża są jednym z głównych składników podczas produkcji w branży spożywczej. W związku z ich licznym zastosowaniem są one chętnie uprawiane. W Polsce spotkać można zboża ozime, które, aby rozkwitnąć, potrzebują niskich temperatur, dlatego muszą „przeleżeć” zimę oraz zboża jare. Te z kolei wysiewa się wiosną na przełomie marca i kwietnia, aby w krótkim czasie korzystać z plonów. Jakie są rodzaje zbóż jarych? Na co zwrócić uwagę podczas ich uprawy?
Zboża jare dzieli się nie tylko na poszczególne odmiany, lecz także ich podtypy. Są to:
Ponadto zboża jare można podzielić w zależności od ich przeznaczenia. Niektóre z nich będą doskonałe do wypieków, inne do produkcji napojów browarniczych, a jeszcze inne są odmianą pastewną, więc z tego typu ziaren przygotowuje się paszę dla zwierząt.
Należy dodać, że odmiany pszenicy można podzielić na grupy jakościowe takie jak:
W zależności od danej odmiany zboża jare mają inne potrzeby, jeśli chodzi o uprawę. Choć nie są one wymagające, warto mieć tę kwestię na uwadze. Dla przykładu pszenżyto jare oraz owies wykazują odporność na zakwaszanie gleby. Z kolei jęczmień na gorszej jakościowo ziemi może nie dać bujnych plonów. Natomiast największe wymagania w porównaniu z innymi zbożami jarymi ma pszenica.