Agronas Sp. Z o.o.
ul. Żeromskiego 83, 62-600 Koło
Dodano: 2024-11-12 Najczęściej uprawiane zboża w Polsce to pszenica, żyto, pszenżyto, jęczmień, owies. Występują one w wielu odmianach, charakteryzujących się m.in. innym okresem wegetacyjnym. Ta właśnie cecha stanowi podstawę do podziału zbóż na jare i ozime. Dowiedz się, na czym dokładnie polega różnica między nimi.
Zboża jare wysiewane są na wiosnę i od razu zaczyna się ich wzrost. Do najbardziej popularnych zbóż jarych zalicza się owies zwyczajny, jęczmień wielorzędowy i proso, choć są wśród nich także odmiany pszenicy, żyta i pszenżyta. Najczęściej spotykane to:
• odmiany pszenicy: arabella, tybalt, WPB Skye;
• odmiany pszenżyta: dublet, mazur, sopot;
• odmiany jęczmienia takie jak: kucyk, quench, shannon;
• odmiany owsa: arab, bingo, nawigator.
Zboża ozime wysiewane są jesienią. Ich nasiona zimują w zamarzniętej ziemi pod śniegiem, a zaczynają kiełkować, kiedy temperatura wzrośnie na wiosnę. Te odmiany potrzebują do rozwoju etapu zwanego jarowizacją, czyli przygotowania do kiełkowania w niskiej temperaturze. Do zbóż ozimych zalicza się m.in.:
• odmiany żyta: Dańkowski Diament, Dańkowski Rubin;
• odmiany pszenicy: Arkadia, Formacja, Julius;
• odmiany pszenżyta: Fredro, Grenado, Meloman;
• odmiana jęczmienia: Quadriga.
Różnice w wymaganiach roślin jarych i ozimych oznaczają dla rolników zupełnie inny harmonogram prac na polu wobec tych dwóch rodzajów zbóż. Zboża jare są mniej wymagające. Glebę dla nich przygotowuje się na wiosnę. Aby plony były obfite, niezwykle ważne jest zaplanowanie ilości roślin w jednostce wysiewu oraz kolejność wysiewu. Dla zbóż ozimych prace na polu trzeba wykonać jesienią.
Jeśli zima będzie dość ciepła, a opady śniegu niewielkie, plon zbóż ozimych może być niski. Z kolei zbożom jarym zagrażają wiosenne przymrozki. Latem w czasie żniw zbiera się plony zarówno zbóż jarych, jak i ozimych. Podejmując decyzję o wysiewie zbóż jarych lub ozimych, należy brać pod uwagę prognozy pogody i organizację innych prac w gospodarstwie.