Agronas Sp. Z o.o.
ul. Żeromskiego 83, 62-600 Koło
Dodano: 2024-11-12 Buraki pastewne wracają do łask w rolnictwie. Jest to roślina o charakterystycznym, grubym i mięsistym korzeniu. Wywodzi się z buraka zwyczajnego. Jest zaliczany do pospolitych roślin uprawnych. Burak pastewny najlepiej plonuje w rejonach o wysokiej sumie opadów atmosferycznych, ale bardzo dobrze rośnie na słabych glebach, nawet V klasy. Musi to być jednak gleba o głębokim podglebiu i słabo przepuszczalnym podłożu. Jak zadbać o to, żeby buraki dobrze rosły?
Uprawa buraków pastewnych ma duże znaczenie gospodarcze. Roślina ta lubi ciepłą, słoneczną jesień, a podczas wegetacji ma duże wymagania wodne. Najlepsza kwasowość gleby to 6,5pH. Wysoki plon osiągniemy wtedy, gdy zadbamy o odchwaszczanie. Ważnym elementem jest też spulchnianie gleby po nawiezieniu. Buraki zbiera się przed spadkiem temperatury poniżej czterech stopni. Są to okolice października. W późniejszym okresie korzenie mogą ulec uszkodzeniu.
Buraki uwielbiają obornik, który zaspakaja odpowiednie potrzeby pokarmowe. Warto stosować nawożenie fosforowo-potasowe jesienią. Na wiosnę nawozimy nawozem azotowym. Gdy zauważymy osłabienie roślin możemy zastosować nawożenie dolistne mikro i makroelementami. W uprawie burak pastewnego ważna jest także przerywka, która się wykonuje w fazie dwóch liści właściwych. Buraki wschodzą, gdy temperatura osiągnie 8 stopni, a pierwsze listki pojawią się po 10-20 dniach. Z jednego hektara można zebrać 9-12 ton korzeni. W kwietniu wysiewa się buraki z przeznaczeniem na wczesny zbiór, w maju – na użytek letni i jesienny, natomiast w czerwcu – na przechowywanie zimowe.
Najczęściej jest to doskonała pasza dla zwierząt. Można je podawać świeże, gotowane lub kiszone.