Agronas Sp. Z o.o.
ul. Żeromskiego 83, 62-600 Koło
Dodano: 2024-11-12 Kontraktacja nasion jest umową, którą wykorzystują firmy branży rolniczej. Co jednak dokładnie obejmuje to pojęcie? Serdecznie zachęcamy do lektury i dowiedzenia się więcej na ten temat.
Pojęcie kontraktacji umowy zostało uregulowane w Kodeksie cywilnym. W praktyce jest ona zawierana pomiędzy producentem (np. wytwórcą roślinnym lub ogrodniczym) a kontraktującym. Ten ostatni to najczęściej podmiot fizyczny albo prawny, który zajmuje się prowadzeniem firmy przetwórczej albo handlowej.
Przyjmując za przedmiot rozważań umowę, jaką jest kontraktacja nasion, wskazuje się, że producent zobowiązuje się do ich wytworzenia oraz dostarczenia. Natomiast kontraktujący jest na mocy dokumentu zobligowany do odebrania nasion. Wszystko to w terminie określonym w umowie, a także po zapłacie ustalonej na piśmie ceny.
Na podstawie określonych powyżej obowiązków doskonale widać, jak istotne znaczenie ma to, aby umowa była zawarta na piśmie. Ten sposób gwarantuje zabezpieczenie stronom transakcji i możliwości dochodzenia swoich wpraw w przypadku sporu oraz wejścia na drogę sądową.
Wymienione powyżej obowiązki to jednak niejedyne, na które wskazuje taka umowa. Producent jest zobligowany również do tego, aby pozwolić drugiej stronie umowy na nadzorowanie oraz kontrolowanie przebiegu prac, w tym przypadku produkcji nasion. Obowiązkiem jest dodatkowo dostarczenie takiego produktu rolnego, zazwyczaj w miejscu, w którym został on wytworzony (ewentualnie w innym, jeśli tak ustalono w umowie).
Jeśli natomiast chodzi o kontraktującego, to po jego stronie jest przede wszystkim to, aby wywiązać się z odbioru nasion, a także uiścić kwotę, która została określona w umowie. Możliwe są także świadczenia dodatkowe, o ile zostały one określone w umowie.
Serdecznie zachęcamy do bezpośredniego kontaktu, aby dowidzieć się więcej o kontraktacji nasion. Możemy zagwarantować Państwu najwyższą jakość oraz konkurencyjne ceny.