Agronas Sp. Z o.o.
ul. Żeromskiego 83, 62-600 Koło
Mieszanka strączkowo-zbożowa podnosi w dużym stopniu plon rośliny następczej, gdyż dostarcza warstwie uprawnej duże ilości azotu. Zawarte w produkcie rośliny bobowate charakteryzują się świetnie rozwiniętym systemem korzeniowym, dzięki czemu mogą udostępniać fosfor ze związków organicznych, które są często trudnodostępne dla roślin zbożowych. Mieszanka międzyplonowa wyróżnia się także bardzo wartościową zieloną masą z dużą zawartością białka, dzięki czemu można ją przeznaczyć na zielonkę dla zwierząt. Można ją zastosować także na przyoranie, zwiększając zawartość próchnicy w warstwie ornej.
Mieszanka strączkowo-zbożowa to kombinacja wyselekcjonowanych nasion bobu, grochu i pszenicy. Każdy ze składników wnosi swoje właściwości do mieszanki, tworząc produkt, który gwarantuje wysoką jakość plonów. Głównym celem zastosowania tego rodzaju mieszanki jest utrzymanie bioróżnorodności w uprawach oraz ochrona gleby przed erozją. Pszenica pełni rolę wsparcia dla roślin strączkowych, umożliwiając im swobodne rozwijanie się przez cały okres wegetacji.
Skład mieszanki strączkowo-zbożowej:
bobik 15%,
wyka siewna 10%,
groch siewny 20%,
łubin wąskolistny 20%,
owies 20%,
jęczmień 15%.
Mieszanka strączkowo-zbożowa poprawia jakość plonów, dzięki zastosowaniu różnych gatunków nasion, które wzajemnie się uzupełniają. Rośliny strączkowe, takie jak bób czy groch, są doskonałym źródłem azotu, który jest niezbędny do prawidłowego wzrostu roślin. Pszenica natomiast dostarcza węglowodanów i białka, co przekłada się na lepszą kondycję roślin i większą odporność na szkodniki oraz choroby.
Rośliny strączkowe zawierają bakterie brodawkowe, które wiążą azot atmosferyczny, przekształcając go na formy przyswajalne dla innych roślin. Dzięki temu ogranicza się potrzebę stosowania sztucznych nawozów azotowych, co przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczenia gleby i wód. Uprawa takiej mieszanki pozwala na zachowanie bioróżnorodności i tworzenie siedlisk dla licznych gatunków zwierząt oraz owadów.
Korzystając z oferowanej mieszanki strączkowo-zbożowej rolnicy mogą osiągnąć znaczne oszczędności. Dzięki redukcji stosowania nawozów azotowych oraz skracaniu okresu wegetacji roślin, można zaoszczędzić na kosztach produkcji. Dzięki uprawie takiej mieszanki po wysiewie nasion paszowych czy oleistych można spodziewać się zwiększenia plonów, a także polepsza jakość uzyskiwanego zbioru.