Agronas Sp. Z o.o.

ul. Żeromskiego 83, 62-600 Koło

Koniczyna FIXATION Michela

Koniczyna Michela to jednoroczna roślina klimatu umiarkowanego. Pochodzi z północno-wschodniej części basenu Morza Śródziemnego. Odmiana wyróżnia się wszechstronnością – doskonale radzi sobie na wszystkich rodzajach gleby (kwaśnych i zasadowych, podmokłych i okresowo zalewowych). Koniczyna Michela bardzo szybko kiełkuje, dzięki czemu w pierwszej fazie wzrostu tworzy rozgałęzioną rozetę, która wyrasta z jednego korzenia palowego. Pozwala to jej przetrwać w warunkach intensywnego przygryzania przez bydło. Wraz ze wzrostem temperatur lub zmniejszeniem intensywności przygryzania rośliny kierują się w górę, tworząc pustą w środku łodygę o licznych rozgałęzieniach oraz kwiaty silnie przyciągające zapylacze.

Jakie są zalety uprawy koniczyny Michela?

Koniczyna Fixation wyróżnia się doskonałą efektywnością kosztową – norma wysiewu jest niższa o 30% w porównaniu z innymi roślinami motylkowatymi. Przekłada się to także na zmniejszone zapotrzebowanie na kosztowne nawozy syntetyczne. Koniczyna Michela została specjalnie wyhodowana pod kątem większej odporności na niskie temperatury i ekstremalne warunki klimatyczne. W Stanach Zjednoczonych potrafiła przetrwać nawet temperaturę -26⁰C bez pokrywy śniegowej. Odmiana może być stosowana jako wydajna roślina poplonowa, która wiąże azot w glebie. Wykorzystuje się ją także do zagłuszania chwastów lub produkcji kiszonki.

Koniczyna Michaela przystosowana do różnych warunków glebowych

Koniczyna Michela jest niewymagającą rośliną, która dobrze radzi sobie na wszelakich rodzajach gleby, zarówno w przypadku gleb kwaśnych, jak i zasadowych, czy też podmokłych i okresowo zalewowych. Jest to efekt jej zdolności do szybkiego ukorzeniania oraz wzrostu korzenia palowego. Roślina ta jest tym samym świetnym wyborem dla rolników szukających roślin, które poradzą sobie w trudnych warunkach uprawy.

Znaczenie koniczyny Michaela dla zwierząt hodowlanych

Jednym z głównych zastosowań koniczyny Michela jest wykorzystanie jej jako paszy dla zwierząt gospodarskich. Podobnie, jak koniczyna biała, odmiana Fixation posiada wysoką wartość pokarmową oraz zawiera białko o wysokiej strawności. Dodatkowo koniczyna Michela jest cennym źródłem witamin i składników mineralnych. Zwierzęta chętnie zjadają ją przez cały okres wzrostu, co pozwala na długotrwałe utrzymanie wartości paszowej.

Wpływ koniczyny Fixation na glebę i zrównoważony rozwój agrosystemów

Koniczyna Michela, podobnie jak inne rośliny motylkowate, posiada zdolność do asymilacji azotu atmosferycznego. Dzięki temu wpływa korzystnie na glebę, oczyszcza ją z nadmiaru substancji organicznych i nieorganicznych oraz poprawia strukturę gleby. Roślina ta może być z powodzeniem wykorzystywana jako przedplon w uprawach rolnych, wpływając pozytywnie na plonowanie następnych upraw. Ponadto koniczyna Michela to świetny wybór dla rolników dążących do ograniczenia stosowania nawozów azotowych, co może przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i zrównoważonego rozwoju agrosystemów.

Koniczyna Michaela wspomaga bioróżnorodność

Wysoka atrakcyjność kwiatów koniczyny Michela dla pszczół i innych zapylaczy sprawia, że uprawa tej rośliny może przyczynić się do wspierania bioróżnorodności na obszarach rolniczych. Zwiększenie liczby owadów zapylających ma pozytywne skutki dla całego ekosystemu, wpływając korzystnie na plonowanie innych upraw rolnych. Długofalowo, koniczyna Michela może być świetnym sposobem na zwiększenie efektywności gospodarstw, jednocześnie dbając o środowisko naturalne i jego mieszkańców.

Opakowania:
Norma wysiewu:
ekipa

Dział handlowy naszej firmy

Piotr Pińkowski
Piotr Pińkowski Spec.ds. import/export
 Dane kontaktowe
Lidia ?urawik
Sebastian Szczesiak przedstawiciel handlowy
 Dane kontaktowe
Michał Gawroński
Dariusz Malinowski Kierownik działu handlowego
 Dane kontaktowe
Micha� Gawro?ski
Michał Gawroński Przedstawiciel handlowy
 Dane kontaktowe
Micha� Gawro?ski
Marta Węcławek mł. specjalista ds. handlowych
 Dane kontaktowe
Micha� Gawro?ski
Bartosz Graczyk Przedstawiciel handlowy
 Dane kontaktowe