Agronas Sp. Z o.o.
ul. Żeromskiego 83, 62-600 Koło
Dodano: 2024-11-04 Koniczyna Michela znana jest przede wszystkim ze swoich doskonałych właściwości paszowych, a także wysokiej plenności (zwłaszcza w okresach wysokiej wilgotności). Pochodzi z północno-wschodniej części basenu Morza Śródziemnego, jednak również i w naszym kraju może być z powodzeniem uprawiana. Jakimi właściwościami się wyróżnia? Jakie są główne korzyści z jej stosowania? Na te i kilka innych pytań spróbujemy odpowiedzieć w dalszej części naszego wpisu.
Koniczyna Michela to jednoroczna roślina motylkowa rosnąca w klimacie umiarkowanym. To jeden z najbardziej uniwersalnych gatunków spośród innych koniczyn jednorocznych. Stanowi doskonały element w rotacji upraw kukurydzy i soi, znacznie polepszając produktywność upraw.
Dobrze spisuje się na wszystkich rodzajach gleb, w tym glebach o pH od 4,5 (kwaśnych) do 8,5 (zasadowych) oraz glebach podmokłych i okresowo zalewowych. Poradzi sobie również w glebach lekko zasolonych.
Koniczyna Michela powinna być zasiana jesienią, po zbiorze kukurydzy na kiszonkę, nie później niż 15 października — najlepiej 30-40 dni przed pierwszymi przymrozkami. Roślina szybko kiełkuje, tworząc najpierw rozgałęzioną rozetę wyrastającą z jednego korzenia palowego. Dzięki temu jest w stanie przetrwać nawet intensywne podgryzanie przez bydło. Wraz ze wzrostem temperatur, rośliny kiełkują w górę. Tworzy się łodyga o licznych rozgałęzieniach i kwiaty silnie przyciągające zapylaczy. Pełną dojrzałość osiąga w momencie wytwarzania dużej ilości nasion twardych. Powinna być zbierana na wiosnę, przed kolejnym siewem kukurydzy.
Koniczyna Michela Fixation to podstawa naturalnych nawozów. Stanowi ważne źródło substancji odżywczych dla upraw następczych. Zapuszcza swój korzeń palowy głęboko w ziemię. Korzeń “wydobywa” z głębokich warstw gleby składniki odżywcze, które następnie są magazynowane we wszystkich tkankach rośliny. Gdy poplon ulegnie rozkładowi, zmagazynowane w koniczynie minerały są uwalniane.
Koniczyna Michela Fixation jest bardzo skuteczna w wytwarzaniu azotu. Azot wiązany jest przez brodawki występujące w korzeniu, ale magazynowany jest również w tkankach. Kiedy poplon obumiera, mikroby glebowe rozkładają koniczynę, a azot udostępniany jest roślinom następczym. Jest on uwalniany przez dłuższy czas i pozostaje dostępny dla kolejnych upraw. Jest to rozwiązanie nie tylko korzystne dla gleby, ale i oszczędne.
Jeśli jesteś zainteresowany koniczyną Michela Fixation lub potrzebujesz więcej informacji na jej temat, zapraszamy do kontaktu z naszą firmą.