Agronas Sp. Z o.o.

ul. Żeromskiego 83, 62-600 Koło

Wyka ozima

Wyka ozima (Vicia villosa) to jednoroczna roślina strączkowa, która może być uprawiana jako roślina pastewna, na zieloną masę czy na nasiona. Wyróżnia się długim okresem wegetacji oraz dużą zdolnością do wiązania azotu z powietrza, dzięki czemu może poprawić żyzność gleby. Roślina ta dobrze znosi niskie temperatury, co umożliwia jej uprawę również w chłodniejszych rejonach Polski. Wyka ozima jest też wytrzymała na długotrwałą suszę i choroby, choć nie jest odporna na wszelkie szkodniki.

Zalety uprawy wyki ozimej

Uprawa wyki ozimej przynosi wiele korzyści dla rolników i środowiska. Jako roślina strączkowa, wyka ozima wprowadza do gleby azot atmosferyczny, co pozwala zredukować zużycie nawozów azotowych. Jej system korzeniowy jest głęboki, dzięki czemu pobierane są składniki pokarmowe z głębszych warstw gleby, co sprzyja wzrostowi innych roślin. Wyka ozima jest rośliną o wysokiej wartości pastewnej oraz przeciwerozyjnej, dzięki czemu może być stosowana w systemach rolniczych sprzyjających ochronie środowiska.

Odmiana wyki ozimej w naszej ofercie

Oferujemy wysokiej jakości odmianę wyki ozimej, która charakteryzuje się wysokim plonem i dużą zdolnością do wiązania azotu. Odmiana ta jest dobrze przystosowana do różnych warunków glebowych i klimatycznych panujących w Polsce. Nasiona wyki ozimej podobnie, jak wyki jarej siewnej dostępnej w naszej ofercie, cechują się wysoką zdolnością kiełkowania, co wpływa na lepsze efekty uprawy. Wyka ozima jest odporna na choroby i szkodniki oraz cechuje się dużą wartością energetyczną paszy.

Zastosowanie wyki ozimej w rolnictwie

Poza wartością pastewną wyka ozima może być wykorzystana jako roślina poplonowa, czyli poprawiająca strukturę i żyzność gleby. Ze względu na swoją zdolność do wiązania azotu, wyka ozima jest również doskonałym składnikiem mieszanki z innymi roślinami strączkowymi oraz zbóż, co pozwala na uzyskanie wysokich plonów w systemach międzyplonowych. Może być stosowana jako roślina na zieloną masę, która jest doskonałą paszą dla zwierząt gospodarskich. Wreszcie, nasiona wyki ozimej mogą być wykorzystywane na cele spożywcze lub przemysłowe, dzięki czemu rolnik może uzyskać dodatkowy dochód.

Opakowania:

100kg, 1kg

Norma wysiewu:
80kg/ha
ekipa

Dział handlowy naszej firmy

Piotr Pińkowski
Piotr Pińkowski Spec.ds. import/export
 Dane kontaktowe
Lidia ?urawik
Sebastian Szczesiak przedstawiciel handlowy
 Dane kontaktowe
Michał Gawroński
Dariusz Malinowski Kierownik działu handlowego
 Dane kontaktowe
Micha� Gawro?ski
Michał Gawroński Przedstawiciel handlowy
 Dane kontaktowe
Micha� Gawro?ski
Marta Węcławek mł. specjalista ds. handlowych
 Dane kontaktowe
Micha� Gawro?ski
Bartosz Graczyk Przedstawiciel handlowy
 Dane kontaktowe